Alkolmetreyi üflemek!

Sürücülük kariyerim boyunca alkollü araç kullanma pozisyonuna kendimce çözüm üretmeye çalıştım. Araba kullanacaksam alkolün kokusuna bile bakmadım. Daha sı bu katı inadım yüzünden gece içmeye giden arkadaşlarıma çook şoförlük yapmışlığım vardır..

Ancak motosiklet kullandığım süreler boyunca alkol alıp motor kullandım.( açıkası övünmüyorum, ama gayri resmi teamüller bunu gerektirirdi.) Enteresan olan 15 sene alkol alarak (hemde ciddi oranda) motor kullanmış olmama rağmen hiç alkolmetre üflememiş olmamdır. Bu şu demek değildir.

“ben alkolmetreyi üflemeyi reddediyorum. hastahene de de kan vermeyeceğim. Avukatım gelecek o benim yerime kan verecek..”

Neden se kameralar önünde hiç uygulamaya girmedim. özellikle Etiler ve ortaköy civarında, ancak ortaköy de okadar çok içmişliğim ve o halde taksime kemancıya çıkmışlığım ve orada içmeye devam edip oradan çıkıp kuzguncuğa eve gitmişliğim çoktur. Fakat bu güzergahlarda hiç çevirmeye girmeden yılları devirmişimdir.

2008 yılı ağustos ayında hayatımda ilk defa alkol kontrolüne girdim. ve ciddi anlamda da alkollüydüm. Gece 03:00 civarı izmir zeytinalanı mevkii si.  nerden geliyosun? nereye gidiyosun? alkol aldınmı? gibi birkaç soruya doğru cevap verdikten sonra üfledim. Ne etrafta kamera nede gazeteciler vardı. Memur bana ” 50 senin 51 benimsin !” dedi. Üfledikten hemen sonra hesaplamaya başladım yemin ediyorum kâbus gibiydi.

Fakat Allah bana bir işaret gönderdi, ve makina 50 de durdu. Ne ben nede memur inanamadık ama 50 de durdu. Benden birdaha üflememi istedi ancak hiç bir güç bana bir daha üfletemezdi. Neyseki o gece başıma gelen kurtuluş aklımı başıma getirdi ve birdaha alkolüyken arabanın dışında motorda kullanmamaya karar verdim. ve bu dakikaya kadar da o kararı uyguluyorum.

kendini bi bok sanan insan müsfetteleri reklam uğruna pahalı arabaları ile kameralrın olduğu çevirmelere girerler. İşini yapmak isteyen memura ileri geri konuşurlar. Sonra alkollü olmalarına rağmen araç kullanmaya devam ederler. olay anında rapor mevcut olmadığı için ehliyetleride geriye teslim edilir.. İşte benim için çifte standart budur.

Nüfus kağıdında benimkisi gibi TC Kimlik numarası olan herkes, alkol muayenesine girecek ve alkollüyse ehliyetini teslim edecek. Gerekirse zorla üfleyecek, Polis memuruda cesur olup ben karşı koyarsam ne yapıyorsa bu şımarık popüler! kadınlara , şöhretli erkeklere! de aynısını yapacak.

Anafikir: 0.50 üstünde Alkollü araç kullanmak yasaktır. Bu yasak TÜRKİYE sınırları içerisinde herkes için geçerlidir.

tuaregep tarafından

gerektiği kadar..