İstanbul Park nedir?

Yapılana kadar yerlere göklere sığdıralamayan, motor sporları  sektöründe Türkiye markası anlamına gelen yarış pistimizdir.

Yapılana kadar ülkemizde öyle yada böyle her türlü eleştriye rağmen  hizmet etmiş olan iki adet yarış pistinin sonunu hazırlamış yarış pistimizdir.

Konumu, seyirci kapasitesi, dönüş yönü, hızlı virajları ile dünyada ilk 5 e girebilecek yarış pistimizdir.

30 dan fazla şampiyonaya %100 uygun olmasına rağmen yıllarca yapılacak organizasyon bulunamayan yarış pistimizdir.

Vermeden alınamayacağını bilmeyenlerin (özellikle de motor sporlarında ) yönetmeye çalıştığı yanlışlar la kaderine terk edilme aşamasına gelmiş, yüzbinlerce insanı etrafında toparlayıp taraftar olabilecekken 50-100 kişiye yapılan 3-5 turluk yarışlarla değeri kaybettirilmiş yarış pistimizdir.

Şimdi birisi çıkıp ta 10 yıllığına pisti kiralayarak işletmesini devraldı. İhaleyi alacak olanın kim olduğu önemli değil. Mutlaka gereğini yapacaklar ve yatırımlarını geri almak aynı zamanda ticaretine kazanç sağlamak için çalıştıracaktır. Yemin ediyorum akıllı bir adam hiçte uçmadan senede 10 organizasyon yapar bu tesiste. Çünkü malzeme buna müsait.

hiç bir şey bilemesem bile ilk sene dünyada ki benzer organizasyonları gider yerinde seyrederim. İşler nasıl yürüyor, nasıl kampanyalarla, etkinliklerle tribüne insan çekiliyor yakından takip ederdim. Bu işi yapan organizatörler le tek tek irtibata geçerdim. Artık yarış pisti yönetiyorsunuz kartvizitiniz buna müsaittir. Size en yüksek fiyat talebiyle geri deönerler ama mutlaka geri dönerler. Siz burada ticareti nasıl yapacağınıza işletmenizi nasıl lanse edip biletleri nasıl satacağınıza bakın.

Sonra da aynı organizasyon yönetimini gelir uygulardım. Ancak bunları yaparken kesinlikle yapacağım bir konu şu olacaktır.

Dünyanın heryerinden binlerce insan gelip 2-3 gün konaklayarak yarış seyrederken, burnunun dibinde ki dünya harikası yarış pistine gelmeyen Türk vatandaşlara bilet fiyatlarını 4 kat fazlasına satardım. Ellerinde bu kadar güzel bir tesis varken ilgi göstermeyerek tu kaka yaptıkları için….

Bakın Malezya da ki Sepang pistine. 1999 dan beri yapmadığı organizasyon neredeyse kalmadı. Her sene bilmem kaç yarış ve tribünler hep dolu. İstanbul dan ne artı sı var diye sormak lazım.!

Adama gülerler yahu, birde bizim 3 kez dünya şampiyonu olmuş motor sporları yarışçımız var.

İhaleyi kazanan şirkete gelince sanırım kimsenin söz söylemeye hakkı yoktur. Adamlar zaten  araç kiralama devi. Yani işleri tekerlekler, direksiyon kısaca araba, tabiki altyapısını ayarlamışlar ve gerekli ekipleri kurmuşlardır. Bu işi onlardan daha iyi yapacak belki vardır da cesaret olarak geri adım atmış lardır.

Motor sporları  herzaman rakibi geçmek üzerine kuruludur.  Hızla giderken rakibi geçmek için gerekli taktikler geliştirilir.

Rakip ne kadr iyi olursa olsun, siz daha cesur olursanız kazanmak için bir adım öndesinizdir.

İnşallah İstanbul Park yeniden açılış günündeki görkemine kavuşur.

 

tuaregep tarafından

gerektiği kadar..