Prensipler

Hayatımı kurallar üstüne hiç kurmadım. klasik bir adam oldum ama kurallara hiç takılmadım. Daha doğrusu kendi kurallarım olmadı şimdiye kadar . Ancak herkesin uyması gereken bütün kurallara neredeyse tamamen uydum. Bıçağı hep sağ elimle tuttum mesela. Asansörde tek başıma bile esnediğimde ağzımı kapattım. Her zaman her yerde kadınlara öncelik tanıdım. Yani görgü kurallarına dikkat ettim.

Trafikte neredeyse hiç kuralsız olmadım. Sinyalsiz şerit değiştirmedim mesela, Kırmızıda geçmedim. Hatta yaya bile kırmızıda duran bir adamim. Emir abi bile benim gibi yürüyen adam görünmeden karşıya geçmez…

Borçları olan bir adamım aslında. çoğu zaman geç öderim borçlarımı ama öderim. Bazen alacaklılarım unuturlar alacaklarını da ben unutmam. resmi kurumlar ve bankalara faizi ne olursa olsun borcumu öderim ve hiç te erinmem.

Henüz ev sahibi olamadığım için 20 yıldır kirada oturan bir adam olarak ev sahiplerinden depozitoları hiç alamadım. Hep bir bahaneleri olmuştur. O para benim param olmasına, evde fatura borcu bulunmamasına, aidat ve yakıtların tamamının ödenmesine rağmen mal sahibi olanlar o parayı hiç vermediler bana.

bir süredir ticaret yapıyorum. Ve sattığım aslında el emeği göz nuru olan web sayfası tasarımı ve hizmeti. Gayet te makul paraya yapıyorum bu işi. Ve yaparken de iki ilkeyi sektirmeden kullanmaya çalışıyorum.

Birincisi hiç sekmiyor aslında ” sabır en büyük erdem dir…” deyip müşteriye neredeyse her isteğini yapan bir hizmetli gibi davranıyorum. ve karşılığında ikinci ilke ;

PARAMI PEŞİN İSTİYORUM.

İşte bu çoğu zaman kaçıyor. Yarısı peşin ödemeler mümkün olduğu kadar girmiyorum çünkü yaptığım işi el emeği ve yapıldıktan sonra geri alınmıyor. alınsa da başkasına satılmıyor.

Müşteri diyor ki ” bizde paran kalmaz” biliyorum o yüzden peşin istiyorum. Diyorlar ki ya sen yapmazsan? ” ben sözleşme ve fatura ile çalışan bir şirketim gerekli işlemi nasıl olsa yaparsınız”  diyorum.

Ne hikmetse parasını peşin aldığım işler tıkır tıkır yürüyor ve tamamlanıyor. Ya yarısı peşin olanlar?

  • web sayfası pek kullanmayacakları için nasıl olsa öderiz diyorlar.
  • içerik veremiyorlar ve sayfa tamamlanamıyor. Bu yüzden de paranın kalanını ödemiyorlar.
  • Yapılan işi beyenmiyor yada beyenmeyen yandaşları yüzünden vaz geçmek istiyorlar.
  • benimle anlaştıklarında çalışan şirketleri nedense 5 günde batıyor!!
  • ha birde bu arada rahmet li olanlar da var oda takdiri ilahi….

Neticede ben işi yapıyorum, parasını alamayınca bakiye kalan küçük meblağlar için avukata da başvurmuyorum çünkü onları hiç sevmiyorum. Bana faydası olan bir avukat lada henüz tanışamadım belki ondandır.

Ha en önemlisi parasını alamadığınız web sayfasını “borcundan dolayı kapalıdır” ibaresi yazıp deşifre de edemiyorsunuz. Bu suç…

sayfayı yayına kapatsanız da bu kez müşteri! yayında problem var diye size ihtar çekiyor mahkemede benim alacağım yerine onun yayın alma hakkını savunuyor.

Bende karar verdim.  Ya tamamını alırım, yada tamamını ödeyecek dürüst müşteri bulurum…

tuaregep tarafından

gerektiği kadar..

Yorum Gönderin