Les Plages du Touquet

 

2007-touquet-pub-arnaud-demeester-1024

Birinciyi 3 saat sonunda en çok tur bitirenin belirlediği, start düzlüğü 5 km lik tuzlu ve buz gibi atlantik suları ile çamurlaşmış kumsal olan , sonrasında kum ve çamur havuzlar ile küçük tepelerden oluşan, yarış liderinin daha ikinci turda 523. sırada yarışan rakibine! çarpıp düşmesi ve sonrasında motoru yerden kaldırıp tekrar yarışa başlayana kadar 5 sıra kaybetmesi doğal olan bir yarış.

Helikopter çekimi ve Transbonder olmasa herhalde birinciyi tayin etmek için hayal kurmak gerekecek bir yarış. Hakemlerin sarı bayrakları pistin ortasında salladıkları ve mavi bayrakların hiç kullanılmadığı, hızını alanın kolay kolay yavaşlamayacağı ama bir buçuk saatin sonunda bile hala start düzlüğünde yarışçıların olduğu enteresan bir yarış.

op338-le-touquet

Seyrederken bir turun bitmesi neredeyse hiç gelmeyen bir yarış. Le Mans ın başka türlüsü yani. Stratejinin, yarış çizgisinin, rüzgar tünelinin olmadığı bir yarıştan bahsediyorum. Seyretmekten muazzam keyif aldığım ve bir gün yapmak isteyeceğim bir parkurdu gördüğüm. Ve çok beyendim.

Bizim Avraysa maratonu gibi binlerce kalabalığın göğüs numaraları ile katıldığı, ancak yarış sırasında yürüyenlerden kahvaltı edenlere kadar gereksiz ancak sadece “katılım amacı” için olan motosiklet yarışı diyebiliriliz. Gerçek yarışçı sınırlıdır ve onlar konsantre şekilde başlar ve bitirirler.  

Bu da böyle bir yarıştı. başladı ve 4 kişi arasında devam eden diğerlerinin sadece eğlenmek ve yarışı kazanmak için çabalıyan bu dört  kişiye engel olmak için gazlamaya çalıştığı bir yarış. 

Bizim gibi motorsikleti ve sürüş yapmayı Genelde! “tehlikeli sürüş yapmak” şeklinde yorumlayan bir milletin gayet yabancı olduğu ama bizde de olsa yüksek katılımla eğlenceli olabileceği bir yarış, çoğu için hafta sonu eğlencesi.

enduropale-touquet-depart_hd

inceleyebileceğiniz adres.

http://www.enduropaledutouquet.fr/

tuaregep tarafından

gerektiği kadar..