Bu ülkedeki Kargo sorunsalı

Şimdi, Kaza ile acilen izmir e gitmişsiniz. fakat acil gittiniz ya İzmir de ihtiyacınız olacak bir seyi de Tekirdağ/Marmara ereğlisi/ yeniçiftlik beldesindeki evinizde unutmuşsunuz. çözüm için kargo seçeneğini değerlendiriyor ve aşağıdaki hikayenin kahramanı oluyorsunuz.
Tv reklamlarına milyonları harcayan bu kargo firmasının 444’le başlayan çağrı merkezini Salı günü saat 09:30 da arıyorsunuz. Telefondaki erkek arkadaşa adres verip gönderinizin alınmasını bekliyorsunuz. Ha tabi bu arada görüşmeler kayıt altında.
Ancak akşam oluyor ve kimse gelmiyor, sizde ertesi gün tekrar arıyorsunuz. Telefon numaranızı verince kaydı görüyorlar ve diyorlar ki “dün bayan arkadaşımız kaydınızı Türkgücü şubesine aktarmış ancak şube çok yoğunmuş bugün geleceklermiş!” dün kü erkek arkadaş bayan oldu ama olsun yeter ki kargo gelsin hizmetini yapsın diyorsunuz..
3. gün yani Perşembe günü saat 12:30 da ne gelen var ne giden ve tabi siz bir daha arıyorsunuz ne oluyor diye? Fakat o ne şube o kadar yoğunmuş ki sizden gelip hala alamıyorlar gönderiyi. Sizde her çağrı merkezi ile konuşan işi görülmeyen vatandaş edasıyla sinirlenip başka bir kargo şirketi ile irtibata geçiyorsunuz.
Diğer kargo şirketi saha elemanı aynı gün yani Perşembe saat 15:30 da geliyor ve 500 gram’lık paketi sizden alıyor. Artık rahatsınız çünkü yarın bu paket İzmir adresinde size ulaşacak. Öyle ya bu milyar dolarlık şirket tv de acayip reklamlar verip Türkiye nin her yerine ertesi gün teslimat diye biyerlerini yırtıyor.  Ancak sonra başka bir hikaye başlıyor sizin paket için. Cumartesi o marka şirketin dağıtım elemanı sizin sokakta aracıyla gezerken önüne atlıyorsunuz. Kocaman umutla “paketim” diyorsunuz. Ama o ne yapıyor, kibarca üzgünüm deyip gidiyor.

Ne yapalım deyip beklemeye devam ediyorsunuz. PAzar her yer kapalı, Pazartesi kargo şirketinin web sayfasında efsanevi kargo takip numarası ile paketinizi sorguluyorsunuz. O da ne; sizin paket cumartesi gelmiş, fakat sizi adreste bulamamışlar. yada yanlış adres mi ne varmış. kayıt verdiğiniz telefona sms atmamışlar, mail hesabınıza bilgi geçmemişler. yada evde olmadığınız kapıya bir kağıt parçası yapıştırmamışlar.

Göndermiş olduğunuz paketin bulunduğu sokakta sadece numara yanlış yazılmış diye on iki liralık gönderiyi teslim etmemiş Paketin üzerindeki telefonu aramamış ya da etrafa sormak suretiyle eski sistem işini bitirmeyi, yani görevini yapmayı düşünmemişler.

Ee sizde milyar dolarlık şirketin o bölgedeki subesine gidip kargoyu elden teslim alıyorsunuz. parasını da ödüyorsunuz. milyar dolarlık iki farklı kargo şirketinin Türkiye’nin iki büyük şehri arasında 500 gram lık paketinizi size teslim etmesi tam 6 gün sürüyor.

ve bu nun gibi binlerce kargo problemi her gün ülkenin her yerinde yaşanıyor.

Soruyu soruyorum:

Toplamda 50 milyar dolarlık kargo sektöründe her gün yaşanan bunca sorunun sebebi iyi yönetemeyen yöneticiler mi? Kral dan çok kralcı olan en son noktadaki personel mi?

 

tuaregep tarafından

gerektiği kadar..